Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZIEMIA KALISKA - Turki od 100 lat strzegą Grobu Pańskiego

Mariusz Kurzajczyk
Ta piękna świąteczna tradycja jest pielęgnowana z pokolenia na pokolenie, a na straży stoją już prawnuki pierwszych Turków. Znalezienie się w gronie siedmiu strażników traktowane jest tu jako wyjątkowe wyróżnienie.

Pierwszą Straż Grobu Pańskiego powołał w 1910 roku założyciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Kościelnej Wsi Michał Światły. Od samego początku tworzyli ją dowódca i sześciu żołnierzy. Strażnicy od samego początku mieli białe mundury, drewniane miecze i halabardy oraz piękne, złote herby z pióropuszami, które, niestety, zaginęły podczas II wojny światowej. Pierwszym komendantem był Światły, a po jego śmierci w 1918 r. Jan Grabarek, jeden ze współtwórców miejscowej OSP. Obecnie komendantem jest jego wnuk, także Jan.

Pod jego dowództwem Turki zostali ubrani dodatkowo w pancerze w kształcie rybich łusek. Także te drewniane zbroje nie przetrwały do naszych czasów. Szczegóły ich ubioru znamy z Kroniki Turków, którą przez lata prowadził Bolesław Nowak, pierwszy powojenny sołtys w Kościelnej Wsi.

W przeciwieństwie do wielu podobnych strażników, Turki z Kościelnej Wsi pełnią służbę nieprzerwanie. W czasie II wojny światowej po raz ostatni oficjalnie świętowano Wielkanoc w 1940 r. Potem Niemcy aresztowali ks. Teodora Sucka (od 30 października 1941 r. przebywał w obozie w Dachau z nr 28156, zmarł 7 lutego 1942 r.), a kościół zamknęli. Przez cztery lata w Wielki Piątek strażnicy pełnili wartę przy symbolicznym Grobie Pańskim budowanym w tajemnicy na cmentarzu.

Po 1945 r. uszyte zostały nowe czerwono-żółte mundury. Wykonano także nowe halabardy i topory oraz czarne hełmy. W identycznych czerwono-żółtych mundurach, a także w złotych hełmach i z metalowymi halabardami strażnicy z Kościelnej Wsi uczestniczyli w 1997 r. w mszy św. celebrowanej w Kaliszu przez papieża Jana Pawła II.

Dodajmy, że w latach 30. XX wieku komendantami straży byli kolejno: Józef Ratajczyk, Franciszek Ratajczyk i Andrzej Górski. Po wojnie funkcja ta przypisana została rodzinie Grabarków. Po Janie pełnił ją jego syn – Leon, a od 35 lat wnuk Jan. W tym czasie obok Grobu wartę pełniło w sumie 68 strażników zwykle wywodzących się z kilkunastu związanych od wieków z Kościelną Wsią rodzin. Zgodnie z tradycją poza komendantem, wszyscy pozostali byli kawalerami.
Strażnicy pełnią swoją posługę przy Grobie Pana Jezusa do Wielkiego Piątku do mszy rezurekcyjnej w Wielką Niedzielę. Warty zmieniane są co godzinę. Gdy ksiądz wychodzi z Grobu ze zmartwychwstałym Chrystusem, Turki padają na ziemię.

– Musimy to zrobić jednocześnie na słowa pieśni „Wesoły nam dzień dziś nastał”. Spóźnialscy narażeni są na wstyd – tłumaczy Grabarek.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto