Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Syców na dawnej fotografii. Muzeum Regionalne udostępniło stare zdjęcia (GALERIA)

RED
Centrum Kultury wraz z Muzeum Regionalnym w Sycowie udostępniają na fanpejdżu CK dawne fotografie Sycowa wraz ze szczegółowymi opisami. Zobacz te perełki.

Tutaj obejrzysz archiwalne zdjęcia kościoła pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła w Sycowie, archiwalne fotografie kolejnej sycowskiej perełki – kościoła ewangelickiego, który przetrwał II wojnę światową i do dziś cieszy oko mieszkańców miasta i odwiedzających Syców gości.

Kościół ewangelicko-augsburski p.w. Apostołów Jana i Piotra z końca XVIII w. zbudowany w stylu klasycystycznym. Całość wieńczy okrągła wieża. Budowę kościoła podjęto w roku 1785 z inicjatywy księcia Petera Birona von Curland. Sam projekt wykonał wybitny architekt i budowniczy Karl Gotthard Langhans - twórca m. in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie, natomiast jego wykonawcą Martin Geyer. W listopadzie 1789 r. odbyło się uroczyste otwarcie świątyni. Ta przepiękna, klasycystyczna budowla do dziś zachwyca wspaniałością i zarazem prostotą formy. Niegdyś łączyła się z sycowskim zamkiem, teraz pozostaje jedynie w otoczeniu książęcego parku, który również był częścią ówczesnego, doskonałego zagospodarowania terenu. Kościół do 1945 był prywatną kaplicą panów stanowych Biron von Curland - tutejszych ostatnich właścicieli ziemskich. W roku 2002 został gruntownie odrestaurowany dzięki środkom z Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz prywatnym darczyńcom. Wspaniała akustyka wnętrza sprawia, że oprócz funkcji sakralnej, służy ona również sztuce poprzez organizowane w niej koncerty - dowiadujemy się na fanpejdżu CK.

Na innych fotografiach jest budynek dawnej poczty zamkowej. Budynek został zbudowany w 1887 roku przez Gustawa Birona von Curland, na górnym piętrze mieściło się mieszkanie mistrza poczty (naczelnika). Znajdujący się w pobliżu most wybudowany na dawnej fosie przy Bramie Niemieckiej nazwano pocztowym. Po II wojnie światowej budynek użyteczności publicznej (tzw. biały domek).

Następnie CK zaprezentowało archiwalne zdjęcia sycowskiego szpitala. – Dla poprawy warunków zdrowotnych mieszkańców Sycowa konieczny był nowy szpital - czytamy. – Władze miejskie już w 1878 r. planowały jego budowę. Aby zmniejszyć koszty, postanowiono połączyć finansowe wysiłki miasta i powiatu, budując wspólnie szpital. Finalizacja tych zamierzeń nastąpiła dopiero 24 II 1906 r. , i to dzięki Bironowi, który na ten cel ofiarował 30 000 marek oraz przekazał z folwarku Wojciechowo Małe grunt położony przy szosie do Oleśnicy. Zbierane przez miasto i powiat od 1789 roku na specjalne konto sumy umożliwiły wybudowanie szpitala na 50 łóżek i odpowiednie jego wyposażenie. Dla użytku chorym przewidziano kaplicę oraz ogród. Wyrazem technicznego postępu w lecznictwie był fakt, że 30 III 1910 r. na ulice Sycowa wyjechał samochód pogotowia ratunkowego. Zakupiono go za pieniądze Birona von Curland i sejmiku powiatowego.

Nie może brakowac zdjęć parku miejskiego na dawnej fotografii. – Założony w I poł. XIX wieku przez Gustawa Kaliksta Birona von Curland - informuje nas CK. – Niegdyś okalał zamek książęcy. Park w latach 2010-2012 poddany procesowi rewitalizacji, podzielony na cztery części:reprezentacyjną – z odtworzonym układem ścieżek, pergolą i fontanną z piaskowca; centralną – obejmująca tereny przyległe do stawu, przywrócono tu naturalne linie brzegowe stawu, odtworzono także rzeźbę plenerową; rekreacyjną – znajdująca się na terenie byłego pola campingowego strefa aktywnego wypoczynku z miejscem pod estradę letnią i strefę zadumy – obejmująca obszar alejek przy zabytkowym budynku mauzoleum, jest to miejsce pozwalające odpocząć z dala od miejskiego hałasu.

Obejrzyjcie zdjęcia kolejnego sycowskiego unikatu. Rzeźby – cztery pory roku – znajdują się w pobliżu kościoła ewangelickiego. Rzeźby pojawiły się przed rozbudową zamku w roku 1906. Jest więc wysoce prawdopodobne, iż pomysłodawczynią ich sprowadzenia była księżna Francoise Biron von Curland. Historia powstania rzeźb sięga roku 1684 i ma swój początek w Paryżu. Andre Le Notre (1613 - 1700 ) - nadworny ogrodnik Króla Słońce Ludwika XIV ( 1638 - 1715 ) stworzył przed fasadą budynku dwa ogromne baseny wodne aby uzyskać odpowiednie oświetlenie Sali Lustrzanej Wersalu. Ten obszar parku początkowo przyozdobiono 16 rzeźbami z brązu, symbolizowały one rzeki Francji. Pięć lat później do rzeźb dołączono cztery nimfy i cztery grupy bawiących się dzieci. Młoda i wykształcona księżna pragnęła przypuszczalnie zabrać z rodzinnego Paryża część zapamiętanego piękna, które widywała w dzieciństwie. Skorzystała przy tym z tworzonych niemalże na skalę masową kopii wersalskich dzieł sztuki. Ich producentem była firma Val d Osne. Obecne rozmieszczenie rzeźb odbiega od pierwotnego zamysłu twórcy, alegorie czterech pór roku powinny zostać ustawione na tle zieleni, aby były bardziej widoczne.

Mamy też archiwalne zdjęcia sycowskiej dzwonnicy. Gotycka baszta powstała w XV w. jako brama w murach miasta. Wieża była kilkakrotnie w rożnym stopniu niszczona i odbudowywana. Np. podczas pożaru z 1637 roku kościół pozostał w nienaruszonym stanie, ale zapaliła się wieża, którą w następnych latach odbudowano. Ma wysokość 56,2 m. Punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Administrowana przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Sycowie.

Obejrzysz tutaj również stare zdjęcia sycowskiego mauzoleum parkowego. Rodzinny grobowiec książęcy rodu Bironów wybudowany w latach 1889-1890 w ramach rozbudowy założenia parku zamkowego Bironów przez Gustawa Petera Johannesa Biron von Curland. W 1890 r. w Mauzoleum została pochowana żona Gustawa oraz ich nowo narodzony syn Karl Ludwig Kalikst. Do rodzinnego grobowca przeniósł książę również trumnę swego ojca z cmentarza przy ulicy Kaliskiej oraz dziadka Gustawa Kaliksta i wuja Karla. Z obawy przed zbliżającymi się żołnierzami armii radzieckiej w 1945 roku księżna Franciszka poleciła przeniesienie znajdujących się w mauzoleum trumien do podziemi kościoła p. w. Piotra i Pawła . Autorem projektu budowli był architekt z Wrocławia, Wilhelm Rhenius, a samą budowę realizował mistrz budowlany Weber z Kępna. Projekt parkowego otoczenia mauzoleum opracował inżynier ogrodnictwa R.H Richter z Wrocławia. Mauzoleum to budowa centralna jednokondygnacyjna na planie sześcioboku z prostokątnymi aneksami w kształcie absyd przy pięciu bokach z wejściem w szóstym.

Zobacz, jak wyglądały zabytkowe domy w centrum miasta z XVIII i XIX w. W jednym z nich mieści się dziś Muzeum Regionalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sycow.naszemiasto.pl Nasze Miasto