Piłkarki ręczne AWS Energa Szczypiorno Kalisz utrzymały się w ORLEN Superlidze Kobiet. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
AWS Energa Szczypiorno Kalisz - MTS Żory
AWS Energa Szczypiorno Kalisz - MTS Żory Andrzej Kurzyński
W drugim meczu barażowym piłkarki ręczne AWS Energa Szczypiorno Kalisz pokonały MTS Żory 30:29 i tym samym zapewniły sobie utrzymanie w ORLEN Superlidze Kobiet. MVP spotkania została skrzydłowa kaliskiej drużyny Milena Kaczmarek.

Po meczu w Żorach kaliszanki miały trzy bramki zaliczki. Jasne było, że przyjezdne będą szybko chciały nadrobić stratę. W 5. minucie po bramkach Olesi Donets i Moniki Grucy żorzanki prowadziły 0:2. Zespół z Kalisza odpowiedział trafieniem Oleksandry Zamyshliak, jednak to MTS zaczął dominować na parkiecie. W 11. minucie przyjezdne prowadziły czterema bramkami 3:7, a po kwadransie ich przewaga wynosiła już pięć trafień 4:9. Sygnał do odrabiania strat dała Milena Kaczmarek, to dzięki jej dwóm trafieniom oraz Pauliny Kucharskiej i Katarzyny Wilczek przewaga MTS stopniała do dwóch bramek – 8:10. Zespół z Żor jednak nie odpuszczał i w ostatnich dwóch akcjach podwyższył przewagę do czterech trafień. W ostatniej akcji pierwszej odsłony meczu miały bezpośredni rzut karny, jednak Karolina Herian zamiast do braki trafiła w twarz Martyny Borysławskiej za co dostała czerwoną kartkę. Mimo to MTS prowadził po 30. minutach 11:15.

Kaliszanki wiedziały, że przy takiej przewadze rywalek, będą musiały pożegnać się z ORLEN Superligą Kobiet. Drugą część spotkania zespół z Kalisza otworzył trafieniami Wiktorii Gliwińskiej i Martyny Borysławskiej. W 33. minucie na tablicy wyników widniało 13:15. Żorzanki nie zamierzały jednak zwalniać tempa i dwie minuty później ponownie prowadziły różnicą pięciu bramek 13:18. Wtedy znów nastąpił zryw gospodyń, które w 42. minucie zmniejszyły różnicę do dwóch bramek. Mecz zrobił się bardziej wyrównany. Kaliszanki stopniowo pomniejszały stratę. Po bramce Darii Miłek w 51. minucie doprowadziły do remisu 24:24. Do końca meczu żadna z drużyn nie mogła wyjść na więcej niż jedną bramkę przewagi. Ostatecznie wojnę nerwów wygrały kaliszanki, które wygrały 30:29 i tym samym zapewniły sobie utrzymanie w ORLEN Superlidze Kobiet.

AWS Energa Szczypiorno Kalisz – MTS Żory 26:29 (11:15)

AWS Energa Szczypiorno: Kukharchyk, Prudzienica – Pilitowska, Zamyshliak 2, Konatar 3, Lisewska 4, Stanisławczyk 1, Miłek 3, Gliwińska 3, Wilczek 2, Kucharska 2, Kaczmarek 7, Borysławska 3

MTS: Piotrowska, Opelt – De Sousa Lira 2, Gruca 3, Donets 7, Wołczyk 2, Kanicka 2, Herian, Sójka 7, Pędziwiatr 3, Barska 1, Opara 2