Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

70-lecie istnienia świętuje parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Jej kościół to architektoniczna perełka ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
70-lecie istnienia świętuje parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu
70-lecie istnienia świętuje parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu Arch. Bartłomiej Hypki
Parafię Miłosierdzia Bożego w Kaliszu ufundował w 1952 roku biskup włocławski Franciszek Korszyński. Świątynia jest architektoniczną perełką naszego miasta. Nazywana jest kościołem-rybą, ale także... "białym Batmanem".

Pierwszym proboszczem parafii był ks. prałat Wincenty Roman Wiliński. Przed wybudowaniem kościoła parafialnego jako miejsce modlitwy służyła kaplica Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. W 1957 parafia otrzymała zgodę na budowę własnego kościoła, ale zostało ono wkrótce wstrzymane przez Urząd Wojewódzki w Poznaniu. Kolejną zgodę na budowę świątyni uzyskano w 1974. W 1977 biskup włocławski Jan Zaręba wmurował kamień węgielny poświęcony przez papieża Pawła VI. 26 września 1993 bp kaliski Stanisław Napierała dokonał konsekracji górnego kościoła i ogłosił go Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w diecezji kaliskiej.

Niezwykła architektura świątyni

W 1958 roku poznański oddział Stowarzyszenia Artystów Polskich ogłosił konkurs na projekt kościoła dla niedawno erygowanej parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kaliszu. Zwyciężyła i do realizacji skierowana została propozycja bardzo młodych wówczas architektów - Jerzego Kuźmienki i Andrzeja Fajansa. Strzelisty, wysoki na około 45 metrów, z zadziwiającymi krzywiznami i zwodzący swoim kształtem. Kształt projektowanego obiektu sprawił, że konieczne było sporządzenie skomplikowanych obliczeń. Świątynia pw. Miłosierdzia Bożego nie ma żadnych filarów ani podpór, co zawdzięcza idealnemu kształtowi hiperboloidy parabolicznej.

Wyjątkowa realizacja doczekała się wielu nagród i wyróżnień. W 1988 roku doceniona została przez Przegląd Architektury Warszawskiej. Wybór argumentowano tym, że kościół jest wspaniałym pomnikiem polskiej myśli architektonicznej, wielce ważnym dla współczesnego i przyszłego krajobrazu polskiej architektury. Stanowi też pomnik i dzieło wiary, woli i ogromnego wysiłku parafialnej społeczności fizycznego i finansowego oraz budowniczych: proboszcza i architektów, równie pomysłowych jak ci, którzy wznosili niegdyś kamienne katedry.

Za: Juliusz Kowalczyk - Urząd Miasta Kalisza

ZOBACZ TAKŻE:

Filharmonia Kaliska zaprosiła na koncert "Wiolonczelowy czar"

Filharmonia Kaliska zaprosiła na koncert "Wiolonczelowy czar" ZDJĘCIA

Bieg Winiarski w Kaliszu

Bieg Winiarski w Kaliszu. Sobotnie ściganie po leśnych ścież...

Program „Bazary i Bazarki” na ryneczku przy ul. Legionów w K...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto