Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zaszczepisz dziecka? Może zabraknąć dla niego miejsca w przedszkolu lub żłobku! Będą nowe przepisy?

Sara Watrak
Sara Watrak
Jeśli Twoje dziecko nie przyjmie obowiązkowych szczepień, może zostać nieprzyjęte do żłobka bądź przedszkola. Właśnie trwa procedowanie ustawy w sejmie. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, wówczas zaszczepienie stanie się ustawowym kryterium przy rekrutacji do przedszkola. 

SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>
Jeśli Twoje dziecko nie przyjmie obowiązkowych szczepień, może zostać nieprzyjęte do żłobka bądź przedszkola. Właśnie trwa procedowanie ustawy w sejmie. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, wówczas zaszczepienie stanie się ustawowym kryterium przy rekrutacji do przedszkola. SZCZEGÓŁY NA KOLEJNYCH STRONACH >>>pixabay.com/zdjęcie ilustracyjne
Jeśli Twoje dziecko nie przyjmie obowiązkowych szczepień, może zostać nieprzyjęte do żłobka bądź przedszkola. Właśnie trwa procedowanie ustawy w sejmie. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, wówczas zaszczepienie stanie się ustawowym kryterium przy rekrutacji do przedszkola.

Zobacz wideo. Jak zmotywować dziecko do aktywności fizycznej?

Przedszkola i żłobki tylko dla zaszczepionych?

W sejmie trwa dyskusja na temat senackiego projektu ustawy, który zakłada, że rodzic ubiegający się o przyjęcie dziecka do żłobka lub przedszkola będzie musiał okazać zaświadczenie o tym, że dziecko przyjęło obowiązkowe szczepienia. To duża zmiana w obowiązujących przepisach. Do tej pory tylko część placówek oświatowych w trakcie rekrutacji brała pod uwagę to, czy dziecko jest czy nie jest zaszczepione.

Niektórym rodzicom się to nie podobało i zgłaszali sprawę do sądu administracyjnego. Ten jednak z reguły stawał po stronie gmin, które zarządzają placówkami oświatowymi. Przedszkola czy żłobki miały prawo uzyskać od rodziców informacje o szczepieniach i w trakcie rekrutacji premiować te maluchy, które szczepionki przyjęły. Placówki nie powinny były jednak wymagać, by rodzice okazali zaświadczenie o szczepieniu, bo lekarze nie mają podstaw prawnych, by taki dokument wydać. Według przepisów pacjent nie może żądać od lekarza zaświadczenia, które mógłby przedłożyć w procesie rekrutacji do przedszkola.

Teraz to może się zmienić, jeśli tylko sejm przegłosuje nowelizację ustawy. Nieoficjalnie mówi się, że projekt ma poparcie rządu.
Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych pojawi się punkt mówiący o tym, że lekarze mogą wydać zaświadczenia o szczepieniu w związku z postępowaniem rekrutacyjnym do publicznego przedszkola i ubieganiem się o objęcie dziecka opieką w żłobku.
Skąd pomysł na to, by wprowadzić nowelizację ustawy?

– Mamy poszerzającą się grupę rodziców, którzy unikają obligatoryjnych szczepień najmłodszych dzieci. Chcemy dać samorządowcom możliwość kontroli tego procesu – mówi senator Bogdan Zdrojewski, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Dla dzieci niezaszczepionych może zabraknąć miejsc w przedszkolach

Co projekt ustawy oznacza w praktyce - czy do przedszkoli i żłobów będą mogły uczęszczać tylko zaszczepione dzieci? Nie, ale będą one w pewien sposób "preferowane" przy naborze. Od września 2017 roku gminy mają obowiązek zapewniać miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom od trzeciego do szóstego roku życia, jeśli rodzice chcą zapisać je do placówki. Bywa jednak tak, że w publicznych przedszkolach nie zawsze wystarcza miejsc. Jeśli to, czy dziecko jest zaszczepione czy nie, będzie miało znaczenie przy rekrutacji, może zdarzyć się tak, że w danej placówce znajdą się tylko dzieci, które przyjęły obowiązkowe szczepienia.
Warto więc zaszczepić dziecko nie tylko dlatego, by chronić jego życie i zdrowie, lecz także po to, by mieć większe szanse na przyjęcie dziecka do placówki.

Kiedy nowe przepisy dotyczące szczepień wejdą w życie?

Na razie nie wiadomo, czy sejm przyjmie ustawę. Trwa jej procedowanie. Niebawem ma odbyć się kolejne posiedzenie komisji. Możliwe, że nowe prawo zostanie uchwalone podczas kolejnego posiedzenia sejmu. Po wejściu ustawy w życie samorządy będą miały rok na uwzględnienie w swoich statutach wprowadzonego przepisu. Po nowelizacji prawa oświatowego zaszczepienie stanie się kryterium ustawowym podczas rekrutacji do przedszkola.

Dodajmy, że wymóg okazania zaświadczenia o szczepieniu nie będzie dotyczył sześciolatków zapisywanych do zerówki.

Obowiązkowe szczepienia

Do szczepień obowiązkowych zaliczamy szczepienia przeciwko:
[lista]* gruźlicy,

  • zakażeniom pneumokokowym,
  • błonicy,
  • krztuścowi,
  • polio (poliomyelitis),
  • odrze,
  • śwince,
  • różyczce,
  • tężcowi,
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B,
  • zakażeniom przeciwko Haemophilus influenzae typu B.
    [/lista]

COMPONENT {"params":{},"component":"gallery_button"}

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na torun.naszemiasto.pl Nasze Miasto