Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie wszędzie druga tura

KM, AD, BB, EM, JS, KAT, LECH, PM, OFF, MJ, MICH,
Po raz pierwszy wybieraliśmy w wyborach bezpośrednich prezydentów, burmistrzów, wójtów. Nie wszędzie byliśmy jednomyślni, dlatego wielu spośród kandydatów na ten urząd będzie musiało walczyć w drugiej turze 10 listopada.

Po raz pierwszy wybieraliśmy w wyborach bezpośrednich prezydentów, burmistrzów, wójtów. Nie wszędzie byliśmy jednomyślni, dlatego wielu spośród kandydatów na ten urząd będzie musiało walczyć w drugiej turze 10 listopada.

Ryszard Grobelny i Wojciech Szczęsny Kaczmarek powalczą w drugiej turze o fotel prezydenta Poznania. Sondaże wykonane na zlecenie WTK okazały się więc bardzo niedokładne. Frekwencja wyniosła zaledwie 31 proc. Aktualny prezydent Poznania uzyskał dokładnie 57.645 głosów, a były – 30.633. Aldona Kamela-Sowińska wyprzedziła Sławomira Pietrasa, co wydawało się nieprawdopodobne. Zabrakło jej jednak do Wojciecha Szczęsnego Kaczmarka prawie 11 tys. głosów.

Druga runda w Pile

Pilanie nie otrzymali wczoraj oficjalnych wyników wyborów samorządowych. Od rana jednak dla nikogo nie było tajemnicą, że będzie konieczna druga tura wyborów. W pierwszej żaden z czterech kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów. 10 listopada pilanie będą głosować na Zbigniewa Kosmatkę (SLD) - obecnego prezydenta Piły oraz na Mieczysława Augustyna kandydata Komitetu Wyborczego Wyborców ,,Porozumienie. Według nieoficjalnych danych między tymi kandydatami występuje różnica 10 procent poparcia.

W Lesznie najlepszy Malepszy

Tomasz Malepszy wolą 56 procent głosujących leszczynian został wybrany na urząd prezydenta miasta. Głosy na niego oddało ponad 10 tysięcy mieszkańców miasta. Rywal Malepszego, Stanisław Ratajczak zdobył niewiele ponad 2,5 tysiąca głosów.

W czterech rawickich gminach: w Pakosławiu, Rawiczu, Jutrosinie i Bojanowie urzędujący burmistrzowie zostali ponownie wybrani na stanowisko włodarza gminy. Frekwencja wyborcza wahała się od 40 do 98,37. Ten ostatni rekordowy wynik uzyskano w gminie Pakosław. Najlepszy wynik osiągnął Zbigniew Koszarek, burmistrz Jutrosina 90,01 procent ważnych głosów. Także wysokie poparcie uzyskał Kazimierz Chudy aż 88,28 proc. wyborców oddało na niego swój głos.

Pierwszy raz po konińsku

W pierwszej turze wybory wygrali Józef Karmowski w Kramsku, Janusz Puszkarek w Kazimierzu Biskupim oraz - o czym już informowaliśmy - Kazimierz Pałasz, prezydent Konina. Otrzymał on 53.9 proc. głosów. Autorem największej niespodzianki w wyborach samorządowych w Konińskiem jest Zdzisław Czapla. Członek Towarzystwa Samorządowego w Turku, były prezes KWB Adamów SA, zdobył blisko 60-proc. poparcie i już w pierwszej turze pokonał wszystkich pretendentów do fotela burmistrza Turku. - Nie sądziłem, że będzie to aż taka różnica. Jestem oczywiście zadowolony, ale już czuję ogromną odpowiedzialność - powiedział Zdzisław Czapla. Swoiste rekordy ustanowili między innymi wójt Lądku - Jerzy Kasznia i Kawęczyna - Jan Nowak oraz Wiesław Radniecki - burmistrz Zagórowa, których poparło ponad 70 proc. wyborców. Pod tym względem absolutnym rekordzistą okazał się, wybrany ponownie wójtem, Włodzimierz Fraszczyk z Olszówki.

Druga tura w Kaliszu

W poniedziałek jedyne dane na temat wyników wyborów w Kaliszu były nieoficjalne i niepełne. Wedle nich frekwencja wyniosła 35 procent. Żaden z kandydatów na prezydenta miasta nie przekroczył 50 proc. poparcia. Do drugiej tury przejdą: urzędujący prezydent, przewodniczący miejskiego SLD, kandydat koalicji Sojuszu i Unii Pracy, Zbigniew Włodarek, oraz bezpartyjny, wcześniej nieznany szerzej nauczyciel akademicki miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Janusz Pęcherz.

Według nieoficjalnych wyników, w Ostrowie Wielkopolskim w II turze zmierzą się: kandydat SLD-UP Jerzy Świątek i urzędujący od 1990 roku prawicowy prezydent Mirosław Kruszyński.

W I turze wygrał w Kępnie obecny burmistrz miasta i gminy Piotr Psikus, sympatyk Unii Wolności. W Krotoszynie walka wyborcza toczyła się między burmistrzem Julianem Joksiem (PSL) a Zbigniewem Brodziakiem (SLD-UP). Temu pierwszemu do absolutnego zwycięstwa zabrakło jednak niecałe 10 proc. głosów. W Ostrzeszowie zmierzyli się: burmistrz Stanisław Wabnic z Bezpartyjnego Wspólnego Bloku Gospodarczego i Mariusz Witek z PSL. Wygrał ten pierwszy, ale nie obędzie się bez II tury.

Burmistrzowie zaufania

W Opalenicy zwyciężył w pierwszej turze wyborów obecny burmistrz Ryszard Napierała. Podobnie było w Nowym Tomyślu, gdzie trzecią kadencję burmistrzem będzie Henryk Helwing. Dotychczasowy burmistrz Grodziska Wlkp. Waldemar Kandulski będzie musiał wystartować w drugiej turze, kiedy to za rywala będzie miał przedstawiciela PSL Henryka Szymańskiego.

W Szamotułach o fotel burmistrza walczyło pięciu kandydatów. Po niedzielnych wyborach jest ich już tylko dwóch. 10 listopada będą walczyć w drugiej turze. Najwięcej głosów zdobyła Alicja Kałużyńska. Zagłosowało na nią 3746 osób, co stanowi 37,3 procent poparcia. Nieznacznie wyprzedziła ona Jacka Grabowskiego, który zdobył 3352 głosy. W Środzie Wlkp. burmistrzem został Wojciech Ziętkowski, który zdobył ponad 52 proc. a w Jarocinie Adam Pawlicki z komitetu „Teraz Jarocin", który otrzymał ponad 52 proc. głosów.

Do drugiej tury wyborów na burmistrza dojdzie w Śremie. Tu Maciej Janiszewski zmierzy się z Krzysztofem Łożyńskim. Podobna sytuacja jest w Gnieźnie, gdzie Henryk Gędek walczyć będzie z Jaromirem Dzielem, oraz we Wrześni. Tutaj wyborcy swoje głosy będą mogli oddać na Tomasza lub na Marię Taciak

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto