Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Msza polowa w Lesie Winiarskim. W Kaliszu uczcili pamięć pomordowanych przez Niemców. ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Msza polowa w Lesie Winiarskim. W Kaliszu uczcili pamięć pomordowanych przez Niemców
Msza polowa w Lesie Winiarskim. W Kaliszu uczcili pamięć pomordowanych przez Niemców Andrzej Kurzyński
Polowa msza święta odbyła się w kaliskim Lesie Winiarskim. Nabożeństwo zostało odprawione przy obelisku upamiętniającym mieszkańców regionu, którzy podczas II wojny światowej zostali zamordowani przez niemieckich oprawców.

W grudniu 1939 roku oraz w styczniu i lutym 1940 roku w kaliskim Lesie Winiarskim niemieccy okupanci rozstrzelali mieszkańców południowej Wielkopolski, którzy wcześniej byli więzieni w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim. Ofiarami byli mieszkańcy Kalisza i regionu, w tym postaci znaczące w życiu społeczności lokalnej: samorządowcy, przedsiębiorcy, nauczyciele i przedstawiciele wolnych zawodów.

W miejscu kaźni stoi drewniany krzyż oraz obelisk upamiętniający ofiary. Z inicjatywy nieżyjącego już Andrzeja Kornaszewskiego, z wykształcenia architekta, a z zamiłowania harcerza, członka PTTK i społecznika, co roku odbywają się tutaj uroczystości patriotyczne. W niedzielę, 24 kwietnia została odprawiona msza św. polowa pod przewodnictwem ks. prałata Adama Modlińskiego, proboszcza kaliskiej katedry. W swoim kazaniu stwierdził on, że osoby zamordowane w Lesie Winiarskim "kochali Boga, kochali Polskę swoją ojczyznę i tę ziemię, na której żyli i pracowali, kochali drugiego człowieka".

- Ale tutaj zostali zamordowani na początku II wojny światowej przez tych, który usunęli Boga ze swojego życia, zeszli z drogi chrystusowej Ewangelii, odrzucili miłość. W ich życiu miejsce Boga, miejsce miłości zajęło zło, nienawiść. I owładnięci tym złem, z nienawiści zamordowali tych szlachetnych synów i szlachetne córki Ziemi Ostrowskiej i Kaliskiej. Przychodzimy tutaj nie po to, aby kogokolwiek oskarżać, czy osądzać, ale przychodzimy po to, aby modlić się za tych, których krew wsiąknęła w ziemię tego winiarskiego lasu, aby modlić się o to by Bóg dał im radość nieba. Oni umiłowali tą ziemską ojczyznę, niech teraz Bóg przyjmie ich do ojczyzny wiecznej. I modlimy się za tych, którzy dokonali tej zbrodni. Dzisiaj niedziela Miłosierdzia Bożego, dlatego prosimy miłosiernego Boga, aby im przebaczył to zło - mówił ks. prałat Adam Modliński.

Proboszcza parafii katedralnej w Kaliszu podkreślił, że wszyscy myśleliśmy, iż wojna w tej części Europy, to wydarzenie z odległej przeszłości. Niestety, wojna toczy się na Ukrainie, niedaleko polskich granic.

- Dzisiaj jednak zauważamy, że jest inaczej. Zabijani są niewinni ludzie. Znowu wykonywane są masowe egzekucje, znowu pojawiają się doły śmierci i zbiorowe mogiły. Ze zdziwieniem patrzymy na zbombardowane domy, szpitale, szkoły i sierocińce, na miasta zamienione w ruinę. Słyszymy krzyk cierpiących ludzi i płacz niewinnych dzieci. To porusza nasze sumienia - dodał ksiądz Adam Modliński.

Po nabożeństwie przedstawiciele samorządu Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego, politycy, delegacje społeczne złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci.

- Spotykamy się dziś w Lesie Winiarskim, aby wspomnieć nasz lokalny Katyń. I nie jest to porównanie na wyrost. Kilka tygodni po wybuchu II wojny światowej Niemcy rozpoczęli aresztowania elit Ziemi Kaliskiej. Zatrzymywano działaczy społecznych, polityków, nauczycieli, rzemieślników, samorządowców, przedsiębiorców, powstańców wielkopolskich z Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza i okolicznych miejscowości. Na koniec 1939 i na początku 1940 roku zostali oni bestialsko zamordowani. Historycy szacują, że masowe egzekucje w Lesie Winiarskim pochłonęły nawet 700 osób - mówił prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Prezydent miasta dodał też, że była to potworna zbrodnia, o której jednak nie znajdziemy informacji w podręcznikach do historii. Mimo wszystko mieszkańcy pamiętają o tym, co wydarzyło się tutaj podczas II wojny światowej.

ZOBACZ TAKŻE:

Fontanna Noce i Dnie w Kaliszu uruchomiona po zimowej przerwie

Fontanna Noce i Dnie w Kaliszu uruchomiona po zimowej przerw...

Andrzej Jabłoński, kaliski supermaratończyk 23 lata temu pobiegł z Kalisza do Watykanu

Andrzej Jabłoński, kaliski ultrarmaratończyk, 25 lat temu po...


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto