Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miliony na inwestycje dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Co zostanie zrealizowane w Kaliszu?

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Miliony na inwestycje dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Co zostanie zrealizowane w Kaliszu?
Miliony na inwestycje dla Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Co zostanie zrealizowane w Kaliszu? UMWW
Ponad 44 mln euro trafi do Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. w ramach oddzielnej koperty finansowej na kontynuację instrumentu o nazwie Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. W poniedziałek, 18 września, porozumienie w tej sprawie podpisał marszałek Marek Woźniak z liderami związku ZIT.

Rewitalizacja Kalisza, pałacu w Koźminku czy Przybysławicach, albo zabytkowego kościoła w Odolanowie, liczne remonty domów kultury, budowa Centrum Kształcenie Praktycznego w Ostrowie Wlkp., a także systemu informacji przestrzennej - w sumie ponad 70 znaczących projektów udało się zrealizować w ostatnich latach na terenie aglomeracji kalisko - ostrowskiej, a pieniądze na ten cel pochodziły ze środków UE, z puli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

W najbliższych latach strumień eurofunduszy dalej będzie zasilał samorządy z aglomeracji kalisko - ostrowskiej. Zarząd województwa wielkopolskiego zdecydował się na kontynuację tego instrumentu finansowego. Zabezpieczył na ten cel ponad 44 mln euro w budżecie nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (dawnego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego).

- Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ZIT-y przysłużyły się utrwaleniu współpracy między poszczególnymi samorządami. Efektem są projekty, których realizacja wykraczała poza obszar pojedynczej gminy. Mamy za sobą kilka znaczących realizacji w obszarze zeroemisyjnego transportu oraz rewitalizacji - wyjaśnia marszałek Marek Woźniak. - Obecnie uznaliśmy, że jeśli chodzi o ZIT-y, kluczowe będą cyfryzacja usług publicznych, zielona polityka i mobilność miejska. Natomiast w przypadku Europejskiego Funduszu Społecznego postawimy na kompleksowe programy kształcenia ogólnego i zawodowego, integracja mieszkańców z naciskiem na seniorów - dodaje Marek Woźniak.

Co zostanie zrealizowane w Kaliszu?

Porozumienie w sprawie ZIT-u zostało podpisane przez marszałka Marka Woźniaka, który w imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego jest dysponentem środków z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 oraz liderów stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko - Ostrowska – prezesa Krystiana Kinastowskiego i Pawła Rajskiego – członka zarządu. Samorządowcy złożyli podpisy w zabytkowych murach Pałacu w Lewkowie. Przypomnijmy, że obiekt należy do wspaniałych zabytków południowej Wielkopolski i jednocześnie najokazalszych klasycystycznych rezydencji w regionie. W ostatnich latach, m.in. dzięki środkom unijnym (14,5 mln zł wsparcia), przeszedł gruntowny remont.

- Jesteśmy w przededniu kolejnego skoku cywilizacyjnego. Życzyłbym sobie, byśmy w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej ten sukces realizacji dobrych projektów, w tym tych partnerskich, powtórzyli - zaznacza Krystian Kinastowski. - W Kaliszu w zanadrzu mamy sporo projektów. Wśród nich są te związane z błękitno-zieloną infrastrukturą jak dalsza rewitalizacja kaliskiego parku, rozbetonowanie ulicy Górnośląskiej. Chcemy wpisać w ZIT-y także budowę dwóch kładek rowerowych, jedną wzdłuż Szlaku Bursztynowego, drugą wzdłuż mostu kolejowego, które znacząco wpłyną na dostępność sieci ścieżek rowerowych w mieście. Do tego inne zadania, związane chociażby z cyfryzacją i rozwojem szkolnictwa zawodowego - dodaje.

Z kolei Paweł Rajski wyraża nadzieję, na dobrą atmosferę współpracy między samorządami tworzącymi AKO.

- Jestem przekonany, że będą to dobrze wydane pieniądze - stwierdza.

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska (SAKO) zrzeszające 25 jednostek samorządu terytorialnego (2 miasta, 7 gmin miejsko-wiejskich, 13 gmin wiejskich i 3 powiaty) będzie wdrażać instrument ZIT na terenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej. Obejmuje on swoim zasięgiem powierzchnię 2 705 km 2 i mieszka tu ponad 377 tys. osób.

- Dzisiejsze porozumienie to ważny krok przybliżający do uruchomienia pieniędzy unijnych dla tego obszaru – zwracają uwagę sygnatariusze.

Samorządowcy jednocześnie podkreślają jak istotny był dla nich proces konsultacyjny i samodzielność w podejmowaniu decyzji o podziale środków. Jest on spójny z zasadami wdrażania nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027. Koncentrują się one na wypracowywaniu decyzji w sposób maksymalnie uspołeczniony, oddolny i blisko obywatela.

- Wielkopolska stawia na partnerstwo i większą autonomię w podejmowaniu decyzji przez samorządowców w zakresie wydawania środków unijnych. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że ten model się sprawdził – mówi marszałek Marek Woźniak i jednocześnie zapowiada, że w nowym programie regionalnym zostanie rozszerzona formuła Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. - Do istniejących ZIT-ów w aglomeracji poznańskiej i kalisko-ostrowskiej, dołączy pięć nowych obszarów miejskich w Pile, Gnieźnie, Koninie, Lesznie oraz Kole i Turku. - Bo więcej ZIT-ów, to więcej współpracy samorządów i korzyści dla mieszkańców – dodaje.

Porozumienia w tej sprawie zostaną podpisane w najbliższych tygodniach.

Plany

Jakie zatem działania w ramach instrumentu ZIT będą realizowane na terenie aglomeracji kalisko – ostrowskiej? Samorządowcy wskazali kilka obszarów priorytetowych. Prawie 39 mln euro planują wydać na projekty infrastrukturalne. Głównie na kontynuację rozbudowy e-usług publicznych dla mieszkańców. Nie zabraknie również działań związanych z adaptacją do zmian klimatu. Największy budżet - ponad 21,5 mln euro, samorządowcy z aglomeracji kalisko - ostrowskiej przeznaczą na infrastrukturę transportu miejskiego. Możemy więc spodziewać się zakupów nowych autobusów zero lub nisko-emisyjnych, budowy ścieżek rowerowych czy węzłów przesiadkowych. Te rozwiązania mają w większym stopniu zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego.

Wzorem poprzednich lat, także w kolejnych, będzie realizowanych sporo projektów społecznych i zdrowotnych, jak również służących integracji mieszkańców. Łącznie zostanie wydane na ten cel ponad 5 mln euro.

Zmiany, zmiany

Większość środków unijnych będzie dystrybuowana za pośrednictwem konkursów. A więc, najpierw trzeba będzie napisać dobry projekt, aby otrzymać dotację. Skrócą się procedury związane z wyborem najlepszych wniosków. Podobnie jak poprzednio, Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska będzie brało udział w opracowaniu kryteriów wyboru projektów w poszczególnych konkursach. SAKO dokona też wstępnej selekcji projektów. Natomiast, kolejne dwa etapy – ocena formalna i merytoryczna oraz wybór do dofinansowania – odbędzie się na poziomie Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Wielkopolski (a więc w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu).

Oznacza to, że zamiast sześciu kroków (od projektu do otrzymania dotacji) każde przedsięwzięcie będzie miało do pokonania cztery, co w założeniu ma przyspieszyć konieczne procedury.

To nie jedyne zmiany, które będą obowiązywały ubiegających się o dotacje z puli ZIT. Jak będą one funkcjonowały w kolejnych latach?

- W nowym programie (zgodnie z wymogami systemowymi) nacisk położony zostanie na zintegrowany charakter projektów wdrażanych w formule ZIT - zwraca uwagę Grzegorz Potrzebowski, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej UMWW w Poznaniu. - A więc muszą to być projekty partnerskie i cechować je powinien wspólny efekt, oznaczający np. ponadgminne korzystanie ze stworzonej nowej infrastruktury lub w przypadku projektów adresowanych bezpośrednio do mieszkańców – objęcie wsparciem uczestników, z co najmniej dwóch samorządów obszaru funkcjonalnego - dodaje.

Co więcej, na realizatorów z obszarów ZIT zostaną nałożone ograniczenia dotyczące możliwości ubiegania się o środki z tożsamych działań pochodzących z puli ogólnej programu.

- Chcemy w ten sposób uniknąć sytuacji podwójnego dofinansowania oraz zaburzenia konkurencji samorządów ze względu na nadmierne preferencje na skutek lokalizacji na obszarze lub poza obszarem objętym ZIT - wyjaśnia dyrektor Grzegorz Potrzebowski.

Ze względu na ograniczoną alokację w nowym programie unijnym dla Wielkopolski, środki dedykowane ZIT-om będą dostępne jedynie w ściśle wyznaczonych obszarach wsparcia. Są to: publiczne e-usługi, działania związane z adaptacją do zmian klimatu, infrastruktura transportu miejskiego, wsparcie potencjału ZIT, jak również edukacja, usługi społeczne i zdrowotne oraz integracja społeczna.

Zobacz także:

Urodziny Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. "Gaja" Pawła Althamera i Artura Żmijewskiego stanęła w Kaliszu

Urodziny Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. "Gaja" Pawła Alth...

Rajd rowerowy "Kalisz świeci przykładem"

Kalisz świeci przykładem. Rajd rowerowy przyciągnął wielu uc...

Koncert w wyjątkowym miejscu. Zagrali bluesa w kaliskim więz...

Dzień Sybiraka w Kaliszu

Kaliszanie uczcili 84. rocznicę napaści wojsk sowieckich na ...


Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto