Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kombatantów rozbiorą z mundurów? Wojskowi nie mają pozwolenia na ich noszenie

MWE
Spora grupa osób pokazujących się publicznie w mundurach wojskowych nie ma zgody na ich noszenie

Podczas uroczystości państwowych i patriotycznych wiele osób pokazuje się publicznie w mundurach wojskowych. Przepisy dopuszczają taką możliwość tylko dla żołnierzy w służbie czynnej lub w stanie spoczynku. Żołnierze rezerwy mają takie prawo tylko pod warunkiem uzyskania zgody Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu. W praktyce taką zgodę mają nieliczni.

Na problem zwrócił jeden z naszych ostrzeszowskich czytelników, który zauważył, że na wszystkich oficjalnych uroczystościach w tym mieście pokazuje się pewien 70-letni działacz.

– Z oczywistych względów nie jest on kombatantem, ale ma status pokrzywdzonego przez Trzecią Rzeszę, gdyż urodził się na terenie Niemiec w czasie wojny. Nigdy nie był w czynnej służbie, jedynie podczas studiów ukończył szkołę
oficerów rezerwy. Podejrzewam, że noszenie munduru przez taką osobę jest nadużyciem – mówi nasz rozmówca.

Na wielu publicznych spotkaniach organizowanych przy okazji świąt i ważnych rocznic aż roi się od mundurów. Rzeczywiście niekiedy zakładają je osoby, które z wojskiem mają raczej mało wspólnego. WKU w Kaliszu, obsługująca południową Wielkopolskę, przyznaje, że wiedza na temat przepisów regulujących tę kwestię jest raczej znikoma.

– Mało kto w ogóle wie, że powinien wystąpić o zgodę. Prawo jest często łamane nawet przez osoby związane ze środowiskami kombatantów. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wielu z nich zgody na mundur nie ma. Aby postępować zgodnie z przepisami, każda z tych osób powinna zwrócić się o wydanie pozwolenia do WSW – informuje major Jerzy Seleta z kaliskiej WKU.

Od trzech lat obowiązuje nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony, która jeszcze bardziej zaostrzyła przepisy w tym względzie. Krótko mówiąc, nie wszyscy żołnierze rezerwy sprzed 2009 roku są dziś nadal żołnierzami rezerwy i tym samym grono ,,uprawnionych" do munduru jeszcze bardziej się zawęziło.

– Teraz mundur mają prawo nosić wyłącznie ci, którzy odbyli jedną z form służby czynnej, a więc mówiąc wprost - byli w wojsku. Osoby, które kiedyś stanęły do kwalifikacji poborowej i z jakichś powodów zostały od razu przeniesione do rezerwy, teraz nie są uprawnione. Nawet jeśli wystąpią o zgodę, nie otrzymają jej – dodaje major Seleta.

Wiadomo jednak, że służby wojskowe wstrzymują się przed surowym egzekwowaniem prawa. Trudno byłoby bowiem karać osoby w starszym wieku za to, że nie dopełniły formalności. Konsekwencji nie musi się obawiać wspomniany na wstępie ostrzeszowianin, gdyż jego przypadek mieści się w wymogach ustawy. Bowiem ukończenie szkoły oficerów rezerwy w czasie studiów daje ,,mundurowe’’ uprawnienia.

Ostrow.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto