Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dawny browar na Winiarach. Jedno z miejsc, które szpeci Kalisz ZDJĘCIA

OPRAC.:
Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Dawny browar na Winiarach. Jedno z miejsc, które szpeci nasze miasto ZDJĘCIA
Dawny browar na Winiarach. Jedno z miejsc, które szpeci nasze miasto ZDJĘCIA Bartłomiej Hypki
Budynek ten znają w szczególności mieszkańcy osiedla Winiary w Kaliszu. Piękna bryła klasycystycznego browaru, znajdującego się tuż obok pętli autobusowej, popada w ruinę. Efekty niszczycielskiego wpływu czasu możemy zaobserwować w szczególności zimą, kiedy browaru nie przysłania gęsta zieleń.

Browar na Winiarach wzniesiono około 1835 r. W latach 70. XIX wieku staraniem Karola Schlössera został on rozbudowany i zamieniony po części w gorzelnię. Przestał pełnić funkcje produkcyjne prawdopodobnie w dwudziestoleciu międzywojennym. Potem budynek wykorzystywany był na cele mieszkalne i magazynowe do połowy lat 90. XX w. Teraz niestety tylko szpeci kaliskie osiedle Winiary.

Browarnictwo w Kaliszu

Jak mogliśmy się dowiedzieć z jednego z wykładów Macieja Błachowicza "Kiedy Kalisz stał browarami - trunkowe tradycje miasta", przeprowadzonego w ramach cyklu "Fotoplastikon", przed wiekami w Kaliszu powstawały w zasadzie wszystkie rodzaje alkoholi. Wynikało to z całkowicie odmiennej koncepcji handlu i sposobu wynagradzania. Po pierwsze w dawnych czasach miasta starały się być samowystarczalne. Z innych miejscowości bądź z zagranicy sprowadzano jedynie towary luksusowe – takie, których nie można było wytworzyć w tej szerokości geograficznej. Po drugie alkohol był na tyle cenny, że bywał środkiem płatniczym. Nawet władca czy urzędnik mógł otrzymać część wypłaty w postaci beczek wina.

- We wczesnym średniowieczu w naszym książęcym grodzie – oprócz piwa i miodu – smakowano już lokalnego wina. Wytwarzano je z winogron z pobliskich Winiar. Już po lokacji miasta Kalisz otrzymał także przywilej warzenia piwa. Zarówno piwowarstwem, jak i pędzeniem wódki zajmowali się nie tylko mieszczanie, ale także bogobojni mnisi z kaliskich klasztorów - tłumaczył Maciej Błachowicz.

Były rzesze kaliszan, którzy posiadali sprzęt gorzelniany i sami produkowali alkohole, byli i pierwsi domorośli kiperzy czy sommelierzy, którzy szukali nowych smaków.

Renomowane alkohole z Kalisza

W drugiej połowie XIX wieku swoją renomę zdobyły wódki Tykocinera, piwa Weigtów i Trąbczyńskiego.

- Kto wie, czy do dziś nie rozwijałby się nad Prosną przemysł gorzelniany, gdyby alkohol nie został zmonopolizowany przez państwo - zastanawiał się podczas wykładu Błachowicz.

Z czasem przemysłowcy „zabili” produkcję wszystkich lokalnych wytwórców, a najbardziej znaną w Kaliszu pozostałością po okresie alkoholowego prosperity jest ulica Browarna.

Budynek przy ulicy Kościuszki

Miejsca, które szpecą Kalisz. Niestety ich nie brakuje ZDJĘCIA


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected]
lub zostaw nam wiadomość na facebooku

Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dawny browar na Winiarach. Jedno z miejsc, które szpeci Kalisz ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na ostrzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto