Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSTRÓW - Baranek z Ostrowa? Możliwe, że go zjesz

Marek Weiss
Panie z pracowni garmażeryjnej Społem podczas produkcji wielkanocnych baranków
Panie z pracowni garmażeryjnej Społem podczas produkcji wielkanocnych baranków FOT. MAREK WEISS
W Ostrowie Wielkopolskim z roku na rok w okresie przedświątecznym wytwarza się coraz więcej wymagających dużej precyzji i delikatności maślanych baranków. Wszystkie są misternie wykonywane ręcznie w drewnianych formach, a następnie ozdabiane.

W wytwarzaniu wielkanocnych baranków specjalizuje się pracownia garmażeryjna miejscowej Powszechnej Spółdzielni Spożywców Społem. Z roku na rok wypuszcza ona coraz więcej takich produktów. W tym roku ich liczba przekroczyła po raz pierwszy 30 tysięcy. Baranki trafiły do sklepów, marketów, sieci handlowych oraz hurtowni, nie tylko na terenie Wielkopolski. Jutro zagoszczą na świątecznych stołach w wielu domach.

– Ostanie kilkanaście dni przed świętami wielkanocnymi należy u nas zawsze do najgorętszych. Przy produkcji zatrudnieni są wszyscy nasi pracownicy. Jest to zajęcie bardzo czasochłonne i wymagające precyzji, więc organizacja musi być dopracowana w każdym szczególe. Aby sprostać tak dużemu zapotrzebowaniu, w szczytowym okresie korzystamy z pomocy uczniów dwóch zaprzyjaźnionych z nami ostrowskich placówek – Zespołu Szkół Usługowych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – mówi Tadeusz Dobras, kierownik sklepu PSS Społem Grosik nr 6, przy którym funkcjonuje pracownia garmażeryjna.

Początki barankowej tradycji w Ostrowie sięgają pierwszej połowy lat 90. ubiegłego wieku. PSS Społem zorganizowała wte-dy na dworcu śniadanie wielkanocne dla ubogich i bezdomnych. Każdego z uczestników obdarowano pamiątkowym barankiem, a nadwyżkę przeznaczono do sprzedaży w delikatesach.

Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Baranki przypadły do gustu klientom, więc w następnych latach sklepy zaczęły składać coraz większe zamówienia. Systematycznie zwiększano więc produkcję. W tym roku ostrowska PSS Społem znów poprawiła swój wielkanocny rekord – wyprodukowano ponad 30 tysięcy baranków.

Warto dodać, że część dochodu ze sprzedaży tegorocznych baranków spółdzielnia wykorzystała do zorganizowania śniadania wielkanocnego dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Odbyło się ono w miniony czwartek, 1 kwietnia, z udziałem stu kilkudziesięciu najuboższych mieszkańców Ostrowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na ostrzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto